Zdjęcie przedstawia logo przedszkola.

Historia


Nasze przedszkole obchodzi w 2021r. 70-lecie istnienia. Przez te wszystkie lata aż czterokrotnie zmieniało swoją siedzibę.

BAJKA O „JEDENASTCE” z okazji JUBILEUSZU 70 - LECIA PRZEDSZKOLA


Dawno, dawno temu ….. 70 lat temu, nie za górami, nie za lasami, ale w mieście Pabianice urodziło się małe, śliczne Przedszkole.
Urodziło się 11 września 1951 roku, dlatego otrzymało na imię Jedenastka.

Przedszkole zamieszkało w byłej szkole podstawowej nr 10 przy ulicy Warszawskiej. Rosło, bawiło się i było bardzo szczęśliwe przez 7 lat. Aż pewnego, upalnego, lipcowego dnia w roku 1958 nad Pabianice nadciągnęły ciemne chmury i zły czarodziej rozkazał je zamknąć! Nie martwcie się, nie na długo… Pewnego mroźnego styczniowego dnia roku 1961, dzięki dobrej wróżce Natalii Przedszkole zaczęło mieszkać w szkole podstawowej nr 15 przy ulicy Skłodowskiej. Tam właśnie młodziutką Jedenastką zaopiekowała się i pokochała jak własną córkę - królowa Natalia Wdowińska. Kiedy Przedszkole miało 16 lat postanowiło poszukać sobie nowego domu, w którym pomieściłoby jeszcze więcej dzieci i zabawek, dlatego królowa Natalia, znalazła Jedenastce większy dom przy ulicy Traugutta i tak przez kolejne 10 lat Jedenastka była znowu bardzo szczęśliwa, pozwalała małym dzieciom śpiewać, uczyła ich wierszy i opowiadała najpiękniejsze bajki.

Nastał rok 1984, kiedy tron jedenastki objęła królowa Teresa Sobala, która postanowiła poszukać Jedenastce wygodniejszego domu. Przedszkole zamieszkało w nim w roku 1986 i już nigdy nie chciało innego. Królowa Teresa opiekowała się Jedenastką przez 22 lata. Do przedszkola zapisywało się coraz więcej dzieciaków, a 29 lat temu, dzięki uporowi Królowej Teresy szczęście w przedszkolu odnalazły również niepełnosprawne dzieci. Dostojna Jedenastka, w roku 2001, podczas Jubileuszu 50 – lecia włożyła na głowę „złotą koronę”. Królowa Teresa, spokojna o przyszłość Jedenastki w roku 2006 przekazała królewskie berło kolejnej królowej – na tronie zasiadła Katarzyna Barasińska.

Królowa Katarzyna postanowiła za wszelką cenę pielęgnować wspaniałe, przedszkolne tradycje. Jedenastka tak bardzo olśniewała swoją urodą, że w roku 2011, w wieku 60 lat założyła „diamentową koronę”. Królowa Katarzyna zapraszała do niej coraz więcej przedszkolaków. Jedenastka rozwijała ich talenty, zainteresowania, fundowała niezapomniane przygody i zawsze miała dla swoich dzieci ciepły uśmiech i serdeczność. Jedenastka, pomimo upływu kolejnych lat zmieniła się nie do poznania, odmłodniała i pojaśniała oraz stała się bardziej komfortowa i kolorowa.

Jedenastka obchodzi w roku 2021 swoje 70 urodziny i wcale nie jest „stara”, ani zmęczona. Jest jeszcze piękniejsza i jeszcze bardziej kocha dzieci. Troszczy się o 200 przedszkolaków, to dla nich organizuje różne uroczystości, akcje i atrakcje oraz karmi smakowitymi posiłkami.

Dzisiaj w Jedenastce zamieszkują: Wesołe Kaczorki, Kangurki, Myszki, Misiaki, Ptysie, Słoneczka, Kotki, Krasnale i Skrzaty. Mają przytulne sale zabaw, swoją gazetkę Figielek i logo z uśmiechniętym słoneczkiem, bawią się i uczą - korzystając z beztroskiego dzieciństwa.

Od 1 września 2021 na tronie Jedenastki zasiadła nowa królowa – Monika Witusik - Kamieniak, pełna sił i pozytywnej energii, która będzie dalej dbała o dobre imię przedszkola, bezpieczeństwo i komfort przedszkolaków.

I to już jest koniec jubileuszowej bajki w roku 2021, najprawdziwszej bajki o naszym 70 - letnim przedszkolu i chociaż rocznica jest „kamienna” to znak, że Jedenastka nigdy się nie poddała, a w naszych sercach nadal gości radość i wielka motywacja do uszczęśliwiania przedszkolaków.


» K.Barasińska (były dyrektor, nauczyciel PM 11) / wrzesień 2021
(c.d. na podstawie bajki z roku 2011 pt. Diamentowa Jedenastka)




1951-1958 siedziba: budynek przy ul. Warszawskiej 36, dawniej mieściło się tam prywatne przedszkole Sióstr Miłości Bożej. Dzieci miały do dyspozycji dwie sale i ogród. Tematykę zajęć dyktowały wtedy wydarzenia polityczne i uroczystości państwowe. Następowały częste zmiany personelu pedagogicznego. Obecnie w budynku funkcjonuje Przedszkole nr 10.

1961-1974 siedziba: budynek Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul. Skłodowskiej 5. Dzieci korzystały z jednej sali oraz z części boiska. W tym okresie owocnie współpracowano z nauczycielami szkoły organizując wspólne imprezy kulturalne i sportowe. Obecnie w budynku mieści się Gimnazjum nr 2.

1974-1986 siedziba: budynek po przedszkolu PZPB przy ul. Traugutta 2. Częściowo budynek zajmowali prywatni lokatorzy. Przedszkole miało trzy oddziały. Jego minusem był brak zaplecza rekreacyjnego oraz zły stan techniczny. Obecnie mieści się tu siedziba wielu organizacji społeczno-politycznych.

1986 do chwili obecnej, siedziba: ul. św. Jana (dawniej Nowotki), wcześniej mieścił się tutaj Dom Dziecka, który uległ spaleniu. Po kapitalnym remoncie budynek przeznaczono na przedszkole. Od dnia 1 stycznia 2009r. przedszkole zmieniło nazwę na Przedszkole Miejskie nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi.